Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
RybanyHľadať
 
 

Šport

OBECNÁ TELOVÝCHOVNÁ JEDNOTA RYBANY

 

Pod OTJ Rybany patria 3 oddiely:

- futbalový oddiel (súčasťou futbalového oddielu je aj Futbalová prípravka OTJ Rybany)

V archívnych dokumentoch futbalového oddielu v Rybanoch sú údaje o začiatkoch tejto hry už v roku 1918. Hrávalo sa na bývalej Pažiti, na boso, samozrejme bez bránok, ako i bez futbalových pravidiel. Prvý futbalový zápas sa odohral so Žabokrekmi v roku 1920. Za vznik organizovaného futbalu v Rybanoch sa považuje rok 1923. Po roku 1925 dochádza k stagnácii futbalu. K oživeniu futbalového života dochádza v rokoch 1927-34, zásluhou Dr. Štefana Beňačku a Jána Mikuša. Vytvorila sa prvá študentská jedenástka.

 

- stolnotenisový oddiel

Stolnotenisový oddiel má sedem aktívnych hráčov, ktorí sa zúčastňujú súťaže Majstrovstvá okresu Bánovce nad Bebravou. V ročníku 2004/2005 skončil stolnotenisový oddiel v konečnej tabuľke I. skupiny na 3. mieste.
Vedúcim oddielu je František Kondáš.

 

- šachový oddiel

Začiatky neorganizovaného šachu spadajú do obdobia druhej svetovej vojny. Šachovú hru, podobne ako futbal, priniesli do Rybian študenti. Hrávali v hostincoch alebo v súkromí. Súťažne začali hrávať od roku 1953, no trvalo to len krátko, do roku 1957. O znovuzaloženie šachového oddielu sa pokúsil Teodor Mikuš s ďaľšími reprezentantmi v roku 1962. V okresnej súťaži hrávali so súpermi z Bánoviec nad Bebravou, Chynorian, Jacoviec, Partizánskeho a Uhrovca. Účasť v súťaži ukončili v roku 1970.
Organizovaný šach opäť ožil až v roku 1988 zásluhou šachového nadšenca a hráča Vladimíra Žatka. Od sezóny 1992/93 niesol šachový oddiel názov Poľnonákup Rybany a od ročníka 1995/96 sa nazýva Poľnoslužby Rybany.

 

 

DOBROVOĽNÝ HASIČSKÝ ZBOR RYBANY

 

V obci Rybany po ťažkých začiatkoch založili funkcionári obce, bývalí sluhovia (hoferi), roľníci, v roku 1890-1891 prvý organizovaný útvar Ohňo hasičský spolok. Prvým veliteľom spolku bol Šimun Beňačka.
Počiatočná výzbroj predstavovala dvojkolesový ručný striekač, niekoľko rebríkov, vedrá a háky na sťahovanie striech. V roku 1958 bola postavená murovaná zbrojnica spolu s vežou na sušenie hadíc, ktorá slúži dodnes.

Viac informácií na http://www.dhzrybany.estranky.cz/


 
ÚvodÚvodná stránka